تمامی روغن ها کالریزا بوده و هر گرم از آن ها 9 کیلوکالری انرژی تولید می کنند و تا به امروز هم هیچگونه روش و تکنولوژی برای حذف کالریزایی آن ابداع نشده است پس مطمئنا هیچ روغن و چربی ای از این قاعده مستثنی نیست!

اما با این حال بروی برچسب برخی از روغن ها که از نوع اسپری هم هستند قید شده بدون کالری یا زیرو کالری! و قانونا تمام مجوزهای تولیدی معتبر را، هم برای تولید این محصول، و هم درج این عبارت دارند! اما چرا؟

چنانچه برچسب مربوطه را با دقت بیشتری خوانده باشید این کالری صفر برای هر سرورینگ سایز آن روغن بیان کرده شده است و هر سروینگ سایز این روغن های اسپری حدود 0/25 گرم شود که تقریبا کالریزایی آن 2 کیاوکالری است و چون عدد 2 عدد کوچکی است و به صفر نزدیک، طبق قاعده ساده "گرد کردن اعداد در ریاضی" صفر در نظر گرفته می شود. و این رویه از طرف مراجع قانونی معتبری همچون FDA یعنی سازمان غذا و دارو امریکا هم معتبر و قابل قبول اعلام شده است.

پس پر واضح است که بکار بردن این عبارت بدون کالری برای روغن ترفندی تبلیغاتی برای جلب توجه مصرف کنندگان به جهت فروش بیشتر است چرا که افراد با رویت آن به تصور بدون کالری بودنش، نه تنها راغب به خرید آن می شوند که ممکن است خود را به استفاده بیشتر آن نیز مجاز بدانند. در حالیکه این کالری اندک فقط مربوط به همان مقدار بسیار ناچیز خارج شده از اسپری، در یک فشار لحظه ای پمپ اسپری آن است (0/25 گرم روغن تقریبا با 2 کیلوکالری انرژی)!

ولی با نگاه دیگر شاید استفاده از این اسپری های روغن باعث کم کردن روغن مصرفی مان شود، زمانی که مثلا به جای استفاده از قاشق برای ریختن روغن به روی سالاد یا غذاهایمان، از این اسپری روغن ها کنیم.

 

امیدوارم با این نگاه درست و علمی، بیشتر در انتخاب های درست غذایی خود دقت داشته باشید.

پیشنهاد می کنم در صورت علاقمندی با کلیک روی لینک زیر اپیزود مربوط به این پست را در پادکست لبنیات و غذا هم بشنوید.

اپیزود: " روغن بدون کالری! مگه داریم؟" 

لینک در کست باکس

لینک در تلگرام

لینک در اینستاگرام